Skorzystanie z ustawowej opcji nie pozbawia przywileju
Przedłużenie roku podatkowego nie skutkuje zmianą go na inny niż kalendarzowy, skoro następne lata podatkowe, zgodnie z umową spółki, są zgodne z rokiem kalendarzowym.
W lipcu 2020 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie CIT. Konkretnie chodziło o to czy może skorzystać z preferencyjnej 9 proc. stawki obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.?
We wniosku wyjaśniła, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 30 listopada 2018 r. w momencie złożenia podpisów przez wspólników spółki, z wykorzystaniem wzorca dostępnego przez S24. W umowie wskazano, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Jednak z zastrzeżeniem, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2019 r. Pierwszy przychód z działalności spółka osiągnęła dopiero w kwietniu 2019 r. i wtedy rozpoczęła faktyczną działalność gospodarczą. Podatniczka podkreśliła też, że za cały 2019 rok osiągnęła przychód znacznie poniżej 1.200.000 euro.
Sama uważała, że nie mają do niej zastosowania wyłączenia wynikające z art. 19 ust. 1a ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. ani art. 19 ust. 1a–1c tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
Podkreśliła, że nie do przyjęcia byłoby wykluczenie z możliwości stosowania z preferencji spółek powstałych w drugiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta